კარალეთში ფრინველთა არალეგალური სასაკლაოები გამოვლინდა
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ კარალეთში სურსათის ეროვნული სააგენტოს შიდა ქართლის დეპარტამენტის ინსპექტორებმა ფრინველთა ორი არალეგალური სასაკლაო გამოავლინეს.
როგორც სურსათის ეროვნულ სააგენტოში აღნიშნეს, სოფელ კარალეთში მდებარე შპს „კარა 1980-სა“ და ინდმეწარმე ნ. გ.-თან განხორციელებული არაგეგმური ინსპექტირების შედეგად დადგინდა, რომ ბიზნესოპერატორები ეკონომიკურ საქმიანობათა რეესტრში რეგისტრაციის და სააგენტოსაგან მინიჭებული სავალდებულო აღიარების გარეშე საქმიანობდნენ. ორივე ობიექტზე კი კრიტიკული შეუსაბამობები გამოვლინდა.
„შპს „კარა 1980-ში“ საეჭვო წარმომავლობის მწყერის ხორცი დაილუქა, ხოლო ინდმეწარმე ნ. გ.-ის სასაკლაოზე - ქათმის ხორცი.
გამოვლენილ დარღვევებზე კანონმდებლობით გათვალისწინებული ღონისძიებები გატარდა - ბიზნესოპერატორები დაჯარიმდნენ და საწარმოო პროცესი შეუსაბამობების აღმოფხვრამდე შეუჩერდათ.
სურსათის ეროვნული სააგენტო მოუწოდებს ბიზნესოპერატორებს, დროულად გაიარონ აღიარებისთვის სავალდებულო პროცედურები და სურსათის წარმოება/გადამუშავება/რეალიზაციის დროს დაიცვან უვნებლობის მოთხოვნები“, - აცხადებენ სააგენტოში.